Bratislavská ikona Obchodný dom Dunaj získa opäť zašlý lesk

Jedna z najznámejších budov novodobých dejín Bratislavy – objekt Brouk a Babka a neskôr Obchodný dom Dunaj prejde citlivou, no potrebnou rekonštrukciou. Spolu s jej dvojičkou, Domom odievania, sa stanú staronovou dominantou Námestia SNP v Bratislave. Budovám, s ktorými sa viažu rôzne historické aj ľudské príbehy, prinavráti život spoločnosť CTP.

Ikonický Obchodný dom Dunaj

Obchodný dom Dunaj, ktorého autorom je architekt Christian Ludwig, patrí k vrcholným dielam funkcionalizmu na Slovensku. Architektonický návrh vychádzal z obdobných projektov amerických obchodných domov a jeho výstavba trvala rekordných päť mesiacov. Už v čase jeho výstavby (r. 1936) predstavoval tento moderný 9-poschodový obchodný dom najnovšie technické vybavenie a kvalitné zázemie.

„Východiskom pre rekonštrukciu tejto stavby je pre nás stav z roku 1936. Chceme v maximálne možnej miere zachovať a obnoviť prvky, ktoré boli pri neskorších prestavbách domu poškodené alebo zrušené,“ hovorí Ivan Šimo, Construction Director spoločnosti CTP.

Jedným z výrazných prvkov tohto objektu je fasáda, ktorá mala bledozelené obloženie a v noci ju po obvode nasvetľovali neónové rúrky. Aj to z nej prirodzene robilo miesto, kde sa ľudia často stretávali.

Národná kultúrna pamiatka

„Obchodný dom Dunaj je od roku 2000 nehnuteľnou národnou kultúrnou pamiatkou. Rešpektujeme tento jeho status v plnej miere a chceme zachrániť aj jeho génius loci. Zachovávame maximum nosnej konštrukcie, materiály, či vizuál. To bola aj úloha pre architektov. Naším zámerom nie je meniť jej charakter, naopak, chceme dodržať variabilitu a mix ponúkaných služieb,“ hovorí Ivan Pastier, Business Development Director CTP. „Dunaj má svoju jedinečnú dušu. My ju počas rekonštrukcie citlivo vyberieme, uchováme, a po zmodernizovaní a pridaní udržateľných prvkov späť voperujeme do tela budovy, aby mohla znovu prosperovať, keď sa po rekonštrukcii vráti k životu,“ dopĺňa Ivan Pastier.

Celá rekonštrukcia sa bude riadiť princípmi udržateľnosti. „Chceme byť efektívni a zároveň čo najmenej zaťažovať životné prostredie. Preto budeme tiež recyklovať použité materiály, ako sú hliníkové konštrukcie či obklady. Budova bude fungovať efektívne, podľa medzinárodnej certifikácie BREEAM. Cielime na úroveň Excellent,“ hovorí Ivan Šimo z CTP.

OD Dunaj a susediaci Dom odievania prepojí átrium

Obnovou prejde aj Dom odievania, ktorý je s OD Dunaj prepojený od severozápadu od roku 1985. Investor aj architekti komunikovali pri príprave projektu s jedným z autorov pôvodného architektonického návrhu, profesorom Jánom Miloslavom Bahnom. Aj pre túto budovu je typická fasáda, ktorá dáva budove monumentálny výraz. Rovnako ako v prípade nehnuteľnej národnej kultúrnej pamiatky OD Dunaj, aj tu zostane výraz objektu zachovaný a fasáda bude znovu postavená ako replika, ktorá ale bude spĺňat súčasné technické požiadavky na obvodové konštrukcie. Rekonštrukcia Domu odievania zároveň prinesie nové prepojenie Námestia SNP s Nedbalovou ulicou a nadviaže na myšlienku obnovy verejných priestranstiev, tzv. Živé námestie.

„Je nám cťou, že sa môžeme podieľať na návrhu rekonštrukcie objektu Brouk a Babka i Domu odievania. Ide o jedinečnú kombináciu ikonickej architektúry, centrálnej polohy a novej dizajnovej príležitosti. Náš návrh je ambiciózny, ale zároveň vieme, aké dôležité je zachovať architektonické dedičstvo. Využili sme príležitosť nastaviť oba objekty na ďalšie pôsobenie v 21. storočí tak, aby sa čo najviac otvorili verejnosti, priniesli široké spektrum využitia a zlepšili širšie mestské prostredie. Cieľom projektu prestavby bolo zveľadiť objekty a ich okolie, a zároveň vytvoriť trvalo udržateľné riešenie v najlepšej lokalite Bratislavy,“ hovorí Barbora Markechová, Director z Bogle Architects.

Súčasťou obnovy bude aj maloobchod

Podľa investorov by rekonštrukcia mala byť ukončená na začiatku roka 2025. ,,Oba objekty ponúknu novú destináciu pre širokú verejnosť. Vznikne tu ponuka maloobchodných, reštauračných, klubových, kancelárskych a apartmánových priestorov. Ich akcent na históriu bude do istej miery predurčovať výber nájomníkov, ale sme presvedčení, že je to správny model. Už teraz sa tešíme na to, ako uvedieme do života túto našu víziu v srdci Starého Mesta v Bratislave,“ povedal Ivan Pastier z CTP.

Obchodný dom Dunaj a Dom odievania vlastní spoločnosť CTP Invest SK od roku 2015. Na Slovensku sa venuje najmä výstavbe a prevádzkovaniu priemyselných nehnuteľností a je lídrom v tejto oblasti. Pri výstavbe kladie dôraz na udržateľnosť a efektivitu, vo veľkej miere zapracováva tzv. zelené riešenia nielen do prevádzky stavieb, ale aj počas ich výstavby. CTP má v rámci skupiny bohaté skúsenosti s podobnými projektami ako je OD Dunaj alebo aj so zmenou charakteru územia vďaka oživovaniu brownfiledov. Niekoľko podobných projektov zrealizovalo aj v susednej Českej republike, napríklad rekonštrukciu Bochnerovho paláca v areáli brněnskej Vlněny.

Zdroj a foto: CTP

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Hlavný partner projektu

Partneri projektu