Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde

Hoci kvalitné produkty slovenských farmárov možno v obchodoch nájsť celoročne, zákazníci obľubujú najmä také, ktoré dozrievajú v letných mesiacoch. O ponuke ovocia vie svoje spoločnosť BILLA. Tá teraz zákazníkom ponúka špeciálnu odrodu veľkých malín, ktoré vynikajú svojou veľkosťou a sú výsledkom 60-ročnej snahy šľachtiteľov, alebo melóny s nízkym obsahom jadierok, ktoré má v obľube zhruba polovica Slovákov.

Ponuka ovocia je pestrá

Jahody, marhule, jablká, ale aj čerešne či broskyne – ponuka sezónneho ovocia vypestovaného poctivými slovenskými farmármi je naozaj pestrá. V rámci svojho projektu Doba slovenská ponúka kvalitné regionálne ovocie aj sieť supermarketov BILLA. „Počas kampane Doba slovenská prirodzene upozorňujeme na fakt, že lokálne výrobky spĺňajú vysoké kritériá kvality, a že ich kúpou zákazníci podporujú slovenských pestovateľov a chovateľov. V slovenských sadoch práve dozrieva chutné, voňavé ovocie a my sme veľmi radi, že si aj vďaka nám dokáže nájsť cestu k spokojným zákazníkom,“ povedala prevádzková riaditeľka BILLA Albena Georgieva. V týchto dňoch nájdu zákazníci v sieti supermarketov BILLA napríklad šťavnaté slovenské melóny s nízkym obsahom jadierok či veľké rubínové maliny špeciálnej odrody.

Pestovanie malín

Malina ako žiadna iná

Slovenské maliny, ktoré BILLA ponúka v rámci svojho letného ovocného sortimentu, pochádzajú z obce Dunajská Lužná. Spoločnosť Danubius Fruct s.r.o. tam pestuje exkluzívnu odrodu Lagorai plus, ktorá je výsledkom 60-ročného snaženia európskych šľachtiteľov. Táto odroda sa od iných malín odlišuje najmä veľkosťou – jej plody sú oveľa väčšie, s váhou asi 8-9 gramov. Tieto rubínovočervené maliny sú tiež pevné a veľmi chutné, a oproti iným odrodám majú lepšiu skladovateľnosť – v domácnosti vydržia čerstvé až do piatich dní.

Jedinečný je aj spôsob pestovania týchto malín – vyrastajú v kvetináčoch s profesionálnym substrátom, do ktorých sa pomocou špeciálnych hadíc dostáva unikátna zmes závlahy a živín riadená počítačom. Vďaka tomu sa maliny nevyčerpávajú, rastú silnejšie a plody rodia veľmi aktívne. Pri výbere malín v obchode vo všeobecnosti platí, že nesmú mať viditeľné chyby ani byť mechanicky poškodené.

„Maliny sú asi najchúlostivejšie drobné ovocie. Dôležité je všímať si, či v ich tégliku nie je nič špinavé alebo rozpučené. Dobrá malina je kompaktná, pravidelná, s neporušenými guľôčkami plodu. Maliny v jednom balení by tiež mali byť približne rovnako veľké a zrelé. Výborným pomocníkom je aj vôňa, pretože čerstvé a kvalitné maliny majú výraznú arómu. Po zakúpení je potrebné skladovať ich v chladničke,“ vysvetlil Jozef Mertuš zo spoločnosti Danubius Fruct s.r.o.

Pestovanie melónov

Hitom leta sú melóny

V rámci čerstvého letného sortimentu BILLA ponúka aj červené melóny s nízkym obsahom jadierok. V obci Marcelová, neďaleko hraníc s Maďarskom, ich pestuje družstvo Ovozela. Nízkojadierkové dyne vznikli postupným šľachtením, pričom majú aj vyššiu cukornatosť. Aby bolo zabezpečené lepšie opeľovanie kvetov melónov s nízkym obsahom jadierok, pestujú sa vždy pri štandardných dyniach, a dostávajú aj rovnaké dávkovanie živín. „Dyňa na poli je dozretá, keď je jej hlavný list uschnutý a spodná časť plodu je žltej farby. Vnútro má krásne červené, s lahodnou sladkou chuťou a nezameniteľnou letnou vôňou,“ opisuje ideálne dozreté melóny Andrej Koščo z družstva Ovozela. Dodáva, že záujem Slovákov o dyne s nízkym počtom jadierok z roka na rok narastá. Jadierka nemá v obľube zhruba polovica zákazníkov. Po zakúpení je vhodné melón skladovať v chladničke, aby po otvorení plodu bola jeho dužina studená a osviežujúca.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Hlavný partner projektu

Partneri projektu