Ťuknúť a ujsť? alebo Nehody na parkoviskách 

Zlomené zrkadlo, vo dverách zárez alebo poškriabaný nárazník – aj keď sa to nemusí zdať, nehody na parkoviskách sú každý deň. Zo štatistík Ministerstva vnútra SR vypláva, že tvoria približne 12 % všetkých nehôd na Slovensku.

 

Nehody: vinníci z parkovísk radi utekajú

Navyše mnohí z nás zažili nepríjemnú situáciu, keď vinník nepočkal a odišiel bez toho, aby nechal za stieračom lístok s telefónnym číslom. Medzinárodné prieskumy ale ukazujú, že takéto správanie nie je zvykom iba u slovenských vodičov. Čoraz viac začínajú parkoviská strážiť inteligentné kamery a komplexné softvéry s modernými funkciami. Tie môžu pomôcť nielen pri pátraní po vinníkovi, ale aj ho pristihnúť pri jeho čine a upozorniť ochranku.

V ideálnom svete by na vodiča poškriabaného či nabúraného auta mal od vinníka čakať aspoň lístok s jeho kontaktnými údajmi. Takýchto slušných vodičov ale na Slovensku nie je veľa a nie je tomu inak ani v zahraničí. Potvrdzujú to dáta z rôznych medzinárodných prieskumov, pričom príklady nemusíme hľadať ďaleko. U našich susedov v Česku sa každý 9. vodič z 10 stretol s tým, že keď sa vrátil k svojmu autu, pričom na ňom pribudol nový šrám, nenašiel lístoček za stieračom. K tomu, žeby po poškodení cudzieho auta z miesta odišli, sa priznalo aj 30% britských vodičov.

Napríklad v Nemecku sa počet kolízií v rámci parkovísk stále zvyšuje. Dokonca štatistiky ukazujú, že v každom piatom prípade sa zrazili dve vozidlá, ktoré súčasne cúvali z parkovacieho miesta. To isté sa potvrdzuje aj na Slovensku – parkovanie tu patrí k najrizikovejším manévrom. Zo štatistík Ministerstva vnútra SR vyplýva, že len za minulý rok sa na účelových komunikáciách, ako sú práve parkoviská a rôzne príjazdové cesty, stalo 1 763 nehôd. To je dokonca viac ako na diaľniciach či cestách III. triedy. Najviac ich je na cestách I. triedy. Nehody na parkoviskách za minulý rok tvorili 12,4 % zo všetkých.

Pri týchto nehodách Slováci spôsobili hmotnú škodu celkom za 1 996 700 Eur. Najčastejšie nehody boli pri cúvaní. Dokonca 8 z 10 nehôd sa prihodí pri opúšťaní parkovacieho miesta, pričom len zlomok z nich pri vchádzaní naň. Ďalšie sa dejú pri klasickom manévrovaní na parkovisku. Úlohu zohráva, okrem skúseností vodiča, aj opomenutie pravidla dať prednosť autám prichádzajúcim sprava.

Moderné systémy na parkoviskách dokážu na kolíziu upozorniť

Nehody na parkoviskách dokážu eliminovať inteligentné kamery a moderné dohľadové systémy – a to nielen pri ich následných analýzach, ale už aj pri ich vzniku – zachytením vinníka. „Nejde len o systém, ktorý iba zaznamenáva obraz, ale pomocou softvérov ho aj vyhodnocuje a obsluhu nášho dohľadového centra M2C Space tak môže upozorniť už v momente, keď k incidentu dôjde. Obsluha centra potom môže včas zareagovať a na miesto nehody vyslať ochranku objektu,“ vysvetľuje Patrik Zúrik, obchodný riaditeľ M2C Slovakia, ktorá ponúka najnovšie trendy na trhu v zabezpečovaní objektov, pričom dodáva: „V našom portfóliu máme napríklad kamery, ktoré sa okrem monitoringu a zberu rôznych dát dokážu zbaviť následkov nepriaznivého počasia, dažďa či snehu, aby zabezpečili vždy čistý obraz,“ uzatvára Patrik Zúrik, obchodný riaditeľ M2C Slovakia.

Zdroj: M2C Slovakia, Ilustračné foto:  John Matychuk / Unsplash.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Hlavný partner projektu

Partneri projektu