Havrlant a Nuyts,

Allegro nadobudne Mall Group a. s. a WE|DO

Allegro, najpopulárnejšia nákupná platforma v Poľsku a jedna z najväčších e-commerce platforiem v Európe oznámila, že  sa dohodla na nadobudnutí 100 % podielu v Mall Group a.s. (‘Mall Group’) a WE|DO CZ s.r.o. (‘WE|DO’) od predávajúcich akcionárov PPF, EC Investments a Rockaway Capital.

Allegro osloví prostredníctvom Mall Group aj zvyšok Európy

François Nuyts, CEO spoločnosti Allegro, hovorí: „Počas uplynulých dvoch desaťročí sa Allegro stala obľúbenou nákupnou destináciou zákazníkov v Poľsku. Allegro spoločne s Mall Group a WE|DO osloví aj zvyšok Európy. Nakupujúci môžu ťažiť z lepšej ponuky, cien aj komfortu, zatiaľ čo spoločná základňa zhruba 135 000 obchodníkov môže „inzerovať na jednom mieste a predávať všade”. V spoločnosti Allegro sme už vyvinuli najlepší a najkonkurencieschopnejší výber ponúk v regióne, pokročili sme tiež v oblasti prípravy našej platformy na podporu viacerých jazykov a pomoc obchodníkom s predajom do zahraničia. „

Allegro spolu s obchodom Mall Group posilní na trhoch v Poľsku, Českej republike, na Slovensku, v Slovinsku, Maďarsku a Chorvátsku. Obsiahne trhu s hodnotou 250 miliárd EUR a vyše 70 mil. osôb a bude základňou pre vybudovanie silného medzinárodného tímu v oblasti technológií, e-commerce a logistiky. Umožní to prilákať nové talenty, ponúkať nové kariérne príležitosti v rámci väčšej skupiny a vybudovať ešte dynamickejšiu a pestrejšiu organizáciu.

Foto: Jakub Havrlant a François Nuyts

Spojenie síl na vybudovanie lídra v oblasti e-commerce naprieč celým regiónom strednej a východnej Európy

Spojenie Mall Group a Allegro vytvorí poprednú e-commerce platformu v celom regióne, ktorá pod jednou strechou spojí celý rad obľúbených značiek – Mall, mimovrste, czc.cz, WE|DO, ale samozrejme aj Allegro, Ceneo  eBilet a One. Klienti spoločnej platformy môžu ťažiť výhody z programu SMART!, ako aj z mnohých vernostných benefitov, ako je bezplatné doručenie, finančné technologické produkty či prístup k B2B platforme. Obchodníci zároveň získajú prístup k hladkému procesu predaja, inovatívnym riešeniam či reklamným službám. 

Transakcia takmer zdvojnásobí celkový zasiahnuteľný trh skupiny v krajinách s vysoko atraktívnymi základmi a potenciálom pre rast. Spojenie tiež umožní efektívne medzinárodné vyhľadávanie a onboarding obchodníkov, ako aj podporu akvizície nových klientov. Využitie viac než 20-ročných skúseností Allegro na marketplace trhu tiež umožní zlepšenie marží. Ale aj budovanie ďalších zdrojov zisku na podporu ďalšieho spoločného rozvoja skupiny. 

Napokon, expanzia platformy umožní vytvoriť najlepšiu ponuku vo svojej triede pre zákazníkov a obchodníkov v Poľsku aj za hranicami. Akceleruje tak jej rozvoj v Poľsku aj naprieč celým regiónom strednej a východnej Európy.

Mall a WE/DO: domáci šampióni v regióne

Jakub Havrlant, predseda predstavenstva Mall Group a zakladateľ a CEO spoločnosti Rockaway Capital, túto udalosť komentuje: „Po viac než siedmych rokoch budovania silnej pozície na poli e-commerce v Českej republike a regióne strednej a východnej Európy som rád, že sme našli takého silného partnera pre budúci rozvoj Mall Group a WE|DO, ako je Allegro. V spoločnosti Allegro vidíme partnera s podobným náhľadom na inovácie, rast a komplementárnou kultúrou. Naprieč našimi platformami vidíme tiež celý rad príťažlivých synergií a priestor pre urýchlenie viacerých už existujúcich projektov. Ako akcionár spoločnosti Rockaway Capital som šťastný, že ostávame súčasťou tohto príbehu. A ako akcionári v spoločnej skupine sa budeme podieľať na ďalšom raste. Veríme, že e-commerce má v strednej a východnej Európe aj naďalej veľký potenciál pre rast. Nesmierne sa teším na ďalšiu spoluprácu.”

Jan Hanuš, CEO spoločnosti Mall Group, dodáva: „Sme nadšení z vyhliadok, ktoré sú teraz pred nami. Náš obchodný model perfektne zapadá do skupiny prevádzkujúcej taký veľký trh, navyše k tomu ponúkame tiež prístup k obrovskej koncovej infraštruktúre a operáciám v krajinách, kde pôsobíme. Začali sme tiež rozvíjať náš 3P obchod a tešíme sa na možnosť ťažiť z bezkonkurenčných skúseností spoločnosti Allegro v tejto oblasti. Obe naše spoločnosti sú domácimi šampiónmi v regióne strednej a východnej Európy, ktorí rozumejú potrebám lokálnych zákazníkov lepšie než ktokoľvek iný. Spojením našich síl získame kompletný balík pripravený pre zákazníkov a obchodníkov v šiestich stredoeurópskych krajinách, kde pôsobíme. Som tiež nesmierne rád za naše tímy. Vidím, ako sa naše kultúry dopĺňajú, že zdieľame inovatívny a prozákaznícky prístup, ale aj že budeme mať k dispozícii ten najúžasnejší výber talentov v celom regióne.”

Spojenie hlbokých regionálnych znalostí a skúseností v oblasti doručovania Mall Group s know-how spoločnosti Allegro na 3P marketplace trhu

Spoločnosť Mall Group vybudovala jeden z popredných e-commerce obchodov v regióne strednej a východnej Európy, kombinujúc veľkú zákaznícku základňu s mohutnou návštevnosťou, mimoriadne populárnymi spotrebiteľskými značkami a skúsenými medzinárodnými tímami. Transakcia skupine poskytne prístup k cezhraničnej doprave a koncovej logistickej infraštruktúre Mall Group a WE|DO, zatiaľ čo Allegro prináša svoje odborné skúsenosti v oblasti 3P marketplace trhu a prvotriednu technológiu na akcelerovanie spoločného rastu.

Výhody oboch spoločností sa teda dokonale vyvážia a pomôžu vybudovať skutočne medzinárodný obchodný gigant na základe know-how spoločných tímov. Keďže Allegro posilní Mall Group v oblasti 3P obchodu, očakávame tiež rast v ziskovosti Mall Group vďaka výraznému nárastu ponuky a frekvencie transakcií.

Podrobnosti o transakcii

Celková protihodnota je 881 miliónov EUR na základe firemnej valuácie na úrovni 925 miliónov EUR upravenej o záväzky v hodnote 44 miliónov EUR.  Finálna cena môže byť navýšená až o 50 miliónov EUR na základe výkonnosti Mall Group. Získaná spoločnosť zahŕňa e-commerce aktíva Mall Group a logistické aktíva WE|DO sídliace v Českej republike, na Slovensku, v Maďarsku, Slovinsku, Chorvátsku a Poľsku.

Transakcia sa netýka spoločností Vivantis a MALL Pay, ani MALL.TV a Košík.cz, ktoré už boli zo skupiny MALL vyčlenené v minulosti. Vo fiškálnom roku (marec 21) dosiahla Mall Group hrubý objem tovaru (GMV) v hodnote €930 miliónov, hrubú maržu[1] 14 % a EBITDA na hranici rentability. Hodnota transakcie sa rovná ~1,0x LTM (marec 21) GMV a ~7,2x LTM (marec 21) hrubého zisku.

Transakcia bude financovaná pomocou kombinácie akcií a hotovostnej protihodnoty. Zahŕňa 53,7 % hotovostnej protihodnoty financovanej hotovosťou a novým dlhom a 46,3 % protihodnoty v akciách alebo hotovosti. Allegro môže podľa vlastného uváženia buď vydať akcie predávajúcim akcionárom Mall Group, alebo dodatočne navýšiť hotovostnú protihodnotu. Formálny post-transakčný pákový efekt spoločnosti Allegro by podľa očakávaní v čase uzavretia nemal presiahnuť 3.0x. Uzavretie transakcie podlieha bežným protimonopolným a regulačným schváleniam a očakáva sa do konca prvej polovice roka 2022.

Pri tejto transakcii pôsobili spoločnosti J.P. Morgan ako finančný poradca a Clifford Chance ako právny poradca spoločnosti Allegro. Firma Morgan Stanley pôsobila ako exkluzívny finančný poradca a White & Case ako právny poradca pre spoločnosť Mall Group a jej akcionárov.

[1] Definované ako hrubý zisk ako % z GMV

Zdroj: Mall Group

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Partneri projektu