Kongres Samoška: Automatizácia a digitalizácia obchodu

Za posledných niekoľko rokov sa obchod veľmi zmenil a priniesol nové výzvy a príležitosti. Zákazníci dnes očakávajú rýchly nákup v modernom prostredí, a preto sa odborný program 22. kongresu Samoška ponesie v duchu témy automatizácie a digitalizácie obchodu. Využite jedinú tohtoročnú príležitosť, keď sa na jednom mieste stretnú zástupcovia slovenského obchodu! Kongres sa už tradične koná pod záštitou Zväzu obchodu SR a úvodným príhovorom ho otvorí jeho prezident Filip Kasana.

 

Ak chce obchodník na trhu uspieť, musí sledovať trendy a reagovať na meniace sa potreby zákazníkov. Tí dnes očakávajú pohodlný a rýchly nákup v príjemnom, modernom prostredí a v čase, ktorý im vyhovuje. A práve na nich cieli nový typ automatizovaných predajní, ktoré sa v súčasnosti presadzujú v okolitých krajinách a prvé lastovičky sa začínajú objavovať už aj na Slovensku. Nie je to samozrejme plošný recept na úspech. Pre „obchod na rohu“ bude stále dôležitý sociálny aspekt nákupu a ústretový personál. Tento súčasný fenomén však okrem iného ukázal, že bez modernizácie predajní smerom k digitalizácii a udržateľnosti to dnes už nepôjde. Umožňuje totiž kvalitnejší servis pre zákazníkov, úsporu nákladov a vyššiu efektivitu procesov aj práce so zamestnancami.

Nahradia predavačov roboti?

Tému kongresu neotvorí nikto kvalifikovanejší ako počítačový vedec a futurista Martin Spano. Ako môžu obchodníci vďaka digitalizácii a automatizácii svoju prácu zefektívniť a v ktorých oblastiach nájde uplatnenie umelá inteligencia? Ako nové technológie ovplyvnia trh práce a ktoré zručnosti budú žiadané? Aký dopad majú na sociálny aspekt obchodu? Znamená digitálna revolúcia koniec osobného kontaktu v predajni?

Na zákazníkov, očakávajúcich pohodlný a rýchly nákup kedykoľvek, cielia automatizované obchody, ktoré sa v súčasnosti presadzujú v okolitých krajinách. Aké sú ich výhody a nevýhody? Ako sa odlišujú plne automatizované a hybridné predajne? Pre aký typ prevádzky a do akého prostredia sú vhodné? Ako sa riešia incidenty a krádeže, napríklad v rizikovom mieste, akým sú samoobslužné pokladnice? Zistite od Mareka Šípa, konateľa spoločnosti ArrowSys, a Jakuba Jeřábka, business & project team directora Novum Global, aká je situácia v Českej republike, kde dnes funguje viac ako 60 takýchto predajní. Vypočujte si skúsenosti jedného z prvých prevádzkovateľov na Slovensku, majiteľa predajne Včielka Mája.

Budúcnosť obchodu sa odohráva už dnes

Modernizácia predajní, automatizácia, digitalizácia, práca s dátami… To všetko sa v posledných rokoch stáva nielen nadstavbou, ale základným kameňom rozvoja a udržateľnosti obchodu. Žijeme v dobe, v ktorej nové technológie pretvárajú spôsob, akým nakupujeme a predávame a tiež ako s obchodom komunikujú zákazníci. O tom, ako môžu obchodníkom pomôcť nové nástroje a stratégie uspieť v konkurenčnom boji a taktiež naplniť očakávania novej generácie digitálne zdatných zákazníkov, budú diskutovať Alan Fiebig, obchodný riaditeľ NRSYS, Jaroslav Klein, CEO a hlavný analytik Kaso Technologies, Martin Kozák, výkonný riaditeľ spoločnosti Labaš, a Michal Švrček, riaditeľ sekcie IT a služieb Coop Jednoty Slovensko.

Ako nakupuje slovenský zákazník v dobe inflácie: menej, lacnejšie, inde a inak

Dáta spoločnosti NIQ, ktoré odprezentujú retailer services director CZ/SK/HU Pavol Zajac a senior consultant Júlia Klukanová, ukážu vývoj cien predávaného tovaru v Slovenskej republike a ponúknu porovnanie s inými krajinami. Priblížia reakcie Slovákov na zvyšujúce sa ceny v obchodoch. O akých úsporných stratégiách hovoria zákazníci a ako sa skutočne správajú? Ako sa darí konkrétnym produktovým kategóriám v jednotlivých predajných formátoch a aké sú špecifiká tradičného trhu? Akú rolu v týchto predajniach hrajú privátne značky? Tiež sa dozviete, ako v dobe poklesu objemu predaja a znižujúceho sa počtu transakcií pritiahnuť zákazníka, aby nakúpil konkrétny produkt. Chýbať nebudú ani informácie o tom, ako sa darí jednotlivým predajným formátom a ako sa vyvíja počet obchodov v Slovenskej republike.

Príbehy úspešných maloobchodníkov vo videoreportážach

Chýbať nebudú ani obľúbené videoreportáže, v ktorých prevádzkovatelia niekoľkých predajní umožnia nahliadnuť do zákulisia svojho podnikania

Bezobalový obchod Lukáša Majerníka s názvom Košická Špajza sa vysporiadal s komplikáciami, ktoré v uplynulých rokoch priniesol covid a súvisiace opatrenia, a naďalej prináša zákazníkom kvalitné, zdravé a ekologicky balené potraviny.

Príbeh predajne U Ňaňa siaha už niekoľko generácií dozadu, keď sa rodina súčasného majiteľa Mareka Žilinca začala venovať poľnohospodárstvu. Dnes majú v Ivachnovej otvorenú modernú prevádzku spojenú s pekárňou a mäsovýrobou, kde dodávajú kvalitné mäso z vlastnej farmy.

Majiteľ menšej rodinnej predajne Potraviny Mihaiela na najväčšom prešovskom sídlisku Sekčov Richard Šarkozy sa podelí o to, akým výzvam musel po otvorení obchodu čeliť a aký dôležitý je aj v dnešnej dobe osobný prístup k zákazníkom.

Sprievodný program ponúkne exkurziu do predajní aj večierok

Pre záujemcov je v stredu popoludní pripravená exkurzia do predajní. Nadviaže na ňu večerná párty. Tá ponúka skvelú príležitosť stretnúť kolegov z odboru či nadviazať nové obchodné kontakty neformálnej a príjemnej atmosfére. O zábavu sa postará kapela Sendreiovci.

Registrovať sa môžete tu: www.samoska-kongres.sk/registracia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Hlavný partner projektu

Partneri projektu