Krošlák: Jubilejný kus sedačky vystavia v showroome

Slovenská nábytkárska spoločnosť Krošlák vyrobila svoju milióntu sedačku. Jubilejný kus symbolicky vystavia v showroome v Nitrianskej Blatnici, kde táto rodinná remeselná firma so 150 zamestnancami sídli.

 

Po okrúhlom výročí založenia firmy Krošlák

Popri produkcii čalúneného nábytku sa spoločnosť Krošlák stále zaoberá aj kovovýrobou, s ktorou kedysi začínala. „Mal som 10-tisíc korún vo vrecku a chuť do podnikania,“ spätne popisuje zakladateľ spoločnosti František Krošlák. Spomenutý milión kusov sedačiek je podľa neho v prepočte asi 15-tisíc kamiónov.

Na zrátanie kusov nábytku podľa zachovaných expedičných dokumentov sa zo zvedavosti podujali, keď sa blížilo vlaňajšie 30. výročie založenia firmy. Pôvodne predpokladali, že zaokrúhlenie sa zhodou okolností udeje práve v roku 2021.

„Pandémia nového koronavírusu, žiaľ, aj v našom prípade viedla k určitému útlmu vinou globálne skomplikovanej logistiky a viaznuceho zásobovania aj odbytu,“ vysvetľuje František Krošlák, od ktorého po svojom prechode z IT-sféry pred desiatimi rokmi postupne prevzal vedúcu úlohu v manažmente syn Samuel.

Približne 90 % doterajšej produkcie spoločnosti Krošlák našlo uplatnenie v B2B sektore počnúc exportom do Nemecka. „Presadili sme sa aj vo Francúzsku, Švajčiarsku, Rakúsku, krajinách Beneluxu či Dánsku,“ vymenúva obchodný zástupca pre Slovensko a Česko Richard Szitkey.

Transformácia na produktovo orientovanú firmu

Pred štyrmi rokmi vstúpila spoločnosť do maloobchodného prostredia s vlastnými modelmi práve pod značkou Krošlák. „Začal sa tým proces transformácie z výrobného podniku na produktovo orientovanú spoločnosť. Vlajkovou loďou je vlastný dizajnový rad Arteston,“ konštatuje Amro Nogdalla, ktorý má na starosti veľkých zahraničných klientov a OEM výrobu.

V portfóliu majú nielen sedačky, ale aj postele, kreslá či stoličky. „Okrem tradičných doplnkových benefitov typu vnútorných úložných priestorov či možnosti rozkladania sedačiek na príležitostné prespanie sú našou špecialitou rôzne moderné komponenty: mechanizmy na manuálne alebo motorické polohovanie, ale aj integrované USB nabíjacie porty,“ hovorí konateľ Samuel Krošlák.

Po spomenutej transformácii z výrobného podniku na produktovo orientovanú spoločnosť momentálne vyrobia 400 kusov nábytku týždenne. Uplatnenie nachádza nielen v domácnostiach, ale aj v kancelárskych priestoroch či hoteloch.

Sociálny podnik ako dcérsky projekt

Spoločnosť Krošlák v rámci CSR aktivít podporuje projekty ako Dobrý anjel, Nota Bene a Clowndoctors – Červený nos, ale aj florbalistky z Nemšovej, úradujúce majsterky Slovenska, plus ambiciózneho nováčika Hyundai extraligy žien z Partizánskeho.

Okrem toho firma Krošlák prebytkami a inými materiálmi z výrobného procesu zásobuje svoj dcérsky projekt v Nitrianskej Blatnici: sociálny podnik Upcycle. Nezisková organizácia orientovaná na zapojenie ľudí znevýhodnených na trhu práce vznikla v roku 2021 a má ambíciu rastu na 15 – 20 stabilných výrobných pracovníkov.

Jubilejnú sedačku vystavia vo firemnej predajni v Nitrianskej Blatnici. Zdroj: Krošlák s.r.o.
Zľava Amro Nogdalla, zakladateľ firmy František Krošlák a jeho syn Samuel Krošlák. Zdroj: Krošlák s.r.o.

Zdroj: Krošlák s.r.o.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Hlavný partner projektu

Partneri projektu