Hydroponická záhrada z Auparku putuje k študentom

Milovníkom zelene a pravidelným návštevníkom bratislavského nákupného centra Aupark, isto neunikla pozoruhodná inštalácia modernej hydropnickej záhrady vo vstupnom vestibule. Dizajnová novinka okoloidúcich zaujala rovnako ako vôňa a chuť dopestovaných byliniek a šalátov. Teraz táto jedinečná technológia poslúži študentom a pedagógom Univerzity Komenského v Bratislave.

Hydroponická záhrada BRAT v Auparku

Hydroponické pestovanie je budúcnosťou, ktorá sa deje už dnes. Niektoré firmy v zahraničí už roky pestujú zeleninu len vo vodných roztokoch, zatiaľ čo na Slovensku je to stále novinka. Aj preto chcelo nákupné centrum Aupark priniesť nové poznatky bližšie k ľuďom a v spolupráci s českou spoločnosťou Grow Light predstavilo hydroponickú záhradu BRAT. „Realizovaná bola v roku 2022 ako súčasť kampane Everyday Tasty. Pomocou tejto jedinečnej technológie sme sa snažili verejnosti priblížiť najmodernejšie metódy pestovania plodín ako bazalka, mangold, koriander, medovka a listový šalát. Pre našich návštevníkov sme taktiež zorganizovali workshopy hydropónie, počas ktorých si mohli vyskúšať tento spôsob pestovania, ale aj to, ako zelenina vypestovaná bez klasického substrátu chutí,“ uvádza Veronika Košická, riaditeľka nákupného centra Aupark Bratislava.

Konštrukcia zožala úspech a poskytla skutočný gastronomický zážitok pre návštevníkov nákupného centra. Teraz sa ale vedenia nákupného centra rozhodlo, že je čas, aby obľúbená hydroponická záhrada poslúžila iným. „Kontinuálne sa snažíme podporovať vzdelávanie našej komunity, a preto sme veľmi radi, že hydroponická záhrada BRAT ďalej poslúži na študijné účely na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave,“ dodáva Veronika Košická.

Menej vody, viac vitamínov, rýchly rast

Hydroponické pestovanie má oproti klasickému hneď niekoľko výhod. Rastliny sa pestujú vo vode, ktorú je potrebné len v malej miere dopĺňať, takže jej celková spotreba je až o 95 % nižšia oproti klasickému poľnohospodárstvu. Celý proces prebieha v uzavretých priestoroch, vďaka čomu sú rastliny chránené pred náletmi škodcov, a nie je preto potrebné používať postreky. Zelenina či bylinky v roztokoch dostávajú presne tie živiny a v takom množstve, v akom potrebujú, takže sú zložením bohatšie a zdravšie a dokonca rastú rýchlejšie. Vďaka nepretržitému prísunu svetla a tepla je možné pestovať celoročne, takže mizne aj dôvod na zahraničný dovoz potravín z veľkej diaľky. Takto dopestované produkty môžu mať nižšiu cenu a menšiu uhlíkovú stopu.

Mobilná záhrada, ktorú môžete mať aj doma

Pestovať hydroponicky môžete v severských krajinách rovnako ako v púšti. Potrebný je len zdroj vody, elektriny a správna technológia. Už dnes dostupné technológie umožňujú mať takúto hydroponickú jednotku aj doma. Prognóza, že do desiatich rokov bude mať vlastnú hydroponickú záhradu väčšina domácností, sa tak stáva úplne reálnou. Hydroponická záhrada môže byť umiestnená na balkóne, v kuchyni či dokonca v pivnici. Nielen pestovateľom, potravinovým reťazcom či gastro sektoru, ale aj verejnosti to otvára nové možnosti.

Hydropónia na štúdium a výskum

Hydroponická záhrada, aj vďaka spolupráci s Auparkom, našla svoj ďalší domov a využitie na univerzitnej pôde Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave. „V súčasnosti je už hydropónia nainštalovaná v priestoroch fakulty. Predstavuje významný estetický prvok v zrekonštruovanej časti budovy. Avšak od nasledujúceho akademického roka sa bude využívať i na študijné a výskumné účely. Sme za túto možnosť veľmi vďační,“ hovorí Mgr. Slavomír Čerňanský PhD, prodekan pre vnútorný systém kvality a vonkajšie vzťahy Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave. Študenti sa tak môžu učiť o ďalších možnostiach a prínose takéhoto pestovania. Aj vďaka nim sa k budúcnosti v agro sektore priblížime míľovými krokmi.

Zdroj a foto: Unibail-Rodamco-Westfield

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Hlavný partner projektu

Partneri projektu