Schüco pôsobí na Slovensku už 20 rokov

Schüco je priekopníkom na stavebnom trhu. Vďaka originálnym riešeniam Schüco sú mnohé nákupné centrá a polyfunkčné budovy na Slovensku nositeľmi ocenení za architektúru a dizajn, ale aj nositeľmi prívlastku „zelené“. Práve zelená architektúra bude hýbateľom trhu nehnuteľností aj v budúcich dekádach.

 

Čo má spoločné Schüco a IKEA?

„Prvým projektom bol polyfunkčný objekt na Karpatskej ulici v Bratislave. Ďalšími boli objekt dnes už bývalého bauMaxu na Bajkalskej ulici a prvá etapa obchodnému domu IKEA, obe tiež v Bratislave. Nadviazali sme spoluprácu so Slovenskou komorou architektov a s Fakultou architektúry STU,“ spomína Peter Škvaril, vedúci organizačnej zložky spoločnosti Schüco na Slovensku a pokračuje: „Na prelome rokov 2004-2005 sa nám podarilo dosiahnuť vedúce postavenie na trhu v oblasti pokrokových hliníkových systémov. Podarilo sa to i vďaka enormnému úsiliu kolegov, vďaka postupne vybudovanej širokej sieti spoľahlivých spracovateľov, architektov a samozrejme vďaka investorom, ktorí vyhľadávali kvalitné riešenia.“

Schüco na Slovensku dlhodobo podporuje udržateľnú výstavbu cez členstvo v Slovenskej rade pre zelené budovy (je jedným zo zakladajúcich členov SKGBC) a od počiatkov aj konferenciu o udržateľnosti, súťaž CE.ZA.AR, Cenu Arch, Konferenciu BIM (počínajúc 1. ročníkom), ale aj Golfový turnaj architektov (takisto už od 1. ročníka). Schüco dodalo materiál pre dverové výplne a prispelo 2 % z daní na projekt Nová synagóga Žilina. Občianske združenie truc sphérique za projekt obnovy synagógy získalo od Slovenskej komory architektov ocenenie Patrón architektúry.

Schüco – priekopník v uvádzaní noviniek na slovenský trh

Obdobie rokov 2005 – 2008 bolo pre firmu veľmi úspešné. Stavebníctvo rástlo a Schüco vyvíjalo na tzv. „objektové hliníkové systémy“. Transparentné objektové fasády neboli vôbec bežné a mnohé stavby boli z pohľadu hliníkových konštrukcií na Slovensku úplne unikátne. Príkladom je prvá dvojplášťová elementová fasáda, ktorá bola realizovaná na budove CBC 1 v Bratislave. V tom období bola postavaná aj Tower 115 a na nej bola realizovaná prvá elementová fasáda na Slovensku. Predsadená fasádna konštrukcia sa montovala z vopred v dielni vyrobených a poskladaných zasklených dielcov. Realizovala sa aj montáž prvého hliníkového okna, ktoré nemalo kľučku, ale otváralo sa tlačidlami – tzv. e-drive. Systém je predchodcom súčasného mechatronického kovania Schüco TipTronic.

V bytovom dome Karloveské rameno v Bratislave bolo prvýkrát použité systémové celoobvodové skryté kovanie hliníkových okien. V roku 2007 sa osádzal transparentný plášť bazéna Blue Sapphire v Aquacity Poprad. Prvýkrát tu bola v slovenských podmienkach zrealizovaná energeticky aktívna fotovoltická fasáda Schüco. Reprezentovala ďalšie novinku v smerovaní technického vývoja transparentných konštrukcií plášťov budov. Dnes už sú témy udržateľnej respektíve „zelenej“ výstavby súčasťou širokého diskurzu.

Obdobie rokov 2009-2013

Napriek ekonomickej kríze a tlaku na cenu sa realizovali viaceré budovy s vyšším štandardom, ako napríklad Terminál na Letisku M.R. Štefánika, Zimný štadión Ondreja Nepelu v Bratislave, Cassovar Business Center II v Košiciach a polyfunkčný objekt Central v Bratislave s na mieru šitou objektovou fasádou kancelárskej budovy. Prebiehala aj rekonštrukcia historického objektu Reduty, ktorá je sídlom Slovenskej filharmónie. Pozitívnym signálom pre stavebníctvo bol vznik spomínanej Slovenskej rady pre zelené budovy. V novembri 2010 sa stalo Schüco jedným zo zakladajúcich členov.

Foto: OC Central, Zdroj: Immocap, ECE

V roku 2012 participovalo Schüco na projekte Forum Business Center, ktorý bol odovzdaný do užívania v roku 2013. V rovnakom období získalo projekt Westend Gate. Po rokoch stavebného útlmu začal dopyt prevyšovať ponuku aj kapacity na Slovensku. Rezidenčný trh bol značne ovplyvňovaný historicky najnižšími sadzbami hypoték. Napriek extrémnemu dopytu sa cenové očakávania v dodávateľskom reťazci len veľmi pomaly zdvíhali z nízkej úrovne rokov 2009-2012. Pozitívom je, že slovenské stavebníctvo sa z krízy poučilo a vyrástlo zo šetrenia na nesprávnom mieste.

Foto: Aupark Košice, Zdroj: Schüco 

Obdobie rokov 2014 – 2022

Začiatkom roku 2014 sa začalo s výstavbou Panorama City, pričom išlo v pokrízovom období o najväčší, najkomplikovanejší a konštrukčne asi najnáročnejší objekt, na ktorom Schüco participovalo. O jeho kvalitách svedčí aj fakt, že získal titul Stavba roka 2016.

„Každá jedna konštrukcia Schüco je atypická. Ide o zákazkovú výrobu presne na mieru danému projektu. Len kvalitný systém umožňuje viac aplikačných možností a zohľadňuje jedinečné okrajové podmienky. Vážime si všetkých osvietených investorov s orientáciou na kvalitu a hodnotu, architektov, ktorým na srdci leží nielen forma, ale aj funkčnosť, a samozrejme aj výrobcov s vynikajúcou kvalitou výroby a montáže, s využitím našich hliníkových systémov,“ konštatuje Peter Škvaril.

Stavebníctvo sa teda z ekonomickej depresie otriaslo a Slovensko sa stalo zaujímavou destináciou pre developerov a investorov. Zásadne akceleroval najmä najčulejší trh nehnuteľností, ten bratislavský. Možno povedať, že sa počas tohto obdobia zmenila panoráma Bratislavy. Projekty ako SKY PARK by Zaha Hadid, Panorama City, Twin City Tower, Nivy Tower a ďalšie pretvorili nielen pôvodne industriálnu časť hlavného mesta, ale zmenili aj jeho panorámu. Vďaka uvedomelým spoločnostiam sa zachovali a konvertovali aj architektonicky významné budovy, ako Národná kultúrna pamiatka Jurkovičova Tepláreň alebo Pradiareň 1900. Všetky spomenuté objekty nesú aj riešenia Schüco, ktoré boli pre tieto budovy špeciálne vyvíjané a testované.

Foto: Europa Shopping Center Banská Bystrica, Zdroj: Schüco 

Špecifickým projektom pre Schüco bol napríklad EINPAK Offices, ktorý ako jediná administratívna budova na Slovensku má environmentálnu certifikáciu LEED Platinum. Niekoľko typov fasádnych riešení nesie UNIQ Staromestská Offices, ktorá doplnila  zástavbu v Starom meste a projekt Blumental Offices, ktorý stojí na mieste bývalej tabakovej továrne.

Budúcnosť budov je „zelená“

Budúcnosť stavebníctva na Slovensku prinesie nové materiály, nové konštrukčné riešenia a ich kombinácie. Stále dôležitejšiu úlohu budú zohrávať softvérové podporné riešenia. Napríklad systémové rozhrania Schüco k bežným 3D kresliacim nástrojom a BIM softvérom umožňujú bezpečné a rýchle projektovanie i realizáciu.

Ďalšou kľúčovou oblasťou budúcnosti je zodpovedné využívanie zdrojov. To je súčasťou komplexnej environmentálnej stratégie Schüco, ktorá je priekopníkom v stavebnom priemysle, pokiaľ ide o vývoj produktov s certifikáciou Cradle to Cradle (C2C). Komponenty týchto riešení sa môžu po skončení životnosti vrátiť späť do obehu v podobe surovín. To znamená, že sa dajú premeniť na nový produkt. Schüco má v súčasnosti vo svojom portfóliu celkovo 55 hliníkových systémov s certifikáciou C2C. Sú uznávané certifikačnými systémami DGNB a LEED ako dôkaz špecifických požiadaviek na udržateľnosť.

Pre stále rastúcu skupinu architektov a projektantov, ktorí s aktívne pracujú s BIM (Building Information Modeling), vytvorilo Schüco rozsiahlu knižnicu s 3D objektmi BIMobject Cloud, ktoré reprezentujú produktové portfólio firmy. Schüco knižnicu neustále rozširuje, pridáva ďalšie moduly a objekty. Používateľ zadá len niektoré parametre napríklad okna alebo dverí a všetky ostatné atribúty sa „natiahnu“ zo systému.

Schüco tiež intenzívne podporuje spracovateľov vo všetkých činnostiach, a to vlastnými strojmi a nápadmi, ktoré optimalizujú pracovné postupy od predbežného opracovania až po montáž. Inovatívne technológie a na mieru šitý servis zabezpečujú kvalitu spracovania, znižujú náklady, šetria zdroje a nahrádzajú nedostatok kvalifikovaných pracovníkov.

Pozvánka do slovenského showroomu

„Stále veríme segmentu rezidenčných nehnuteľností, v ktorom sa dokáže uplatniť široký sortiment riešení Schüco bez nutnosti improvizácie výrobcu. Práve z dôvodu posilnenia pozície na rezidenčnom trhu a prezentácie riešení sme v roku 2018 otvorili showroom na Tomášikovej ulici 19. Architekti, projektanti a ich klienti si môžu prísť pozrieť a vyskúšať naše riešenia naživo v reálnych inštaláciách,“ uvádza Peter Škvaril. Návrh showroomu vzišiel z verejnej výzvy pre architektov, do ktorej sa zapojilo 18 záujemcov. Zvíťazil návrh ateliéru Kuklica x Smerek, ktorý spolupracoval s Jurajom Hubinským.

Zdroj: Schüco, Úvodné foto: Europa Shoppíng Center Banská Bystrica – Zdroj: Schüco 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Hlavný partner projektu

Partneri projektu