KLM real estate otvorila vo Zvolene retail park Klokan

Otvorenie ekologického nadregionálneho obchodného centra ohlásila spoločnosť KLM real estate v lokalite Zvolen – Západ na jeseň roku 2022. Pred pár dňami ho slávnostne otvorili, pričom prezradili, že na ploche 5 ha je k dispozícii 13 000 m2 prenajímateľných plôch a 430 parkovacích miest. Investície do zelených opatrení dosiahli vyše 1,5 milióna eur, čo je doposiaľ najvyššia známa suma takto investovaná v regióne SR alebo ČR.

Klokan na „zelenej vlne“

„Nové nákupné centrum 21. storočia KLOKAN sme vybudovali v lokalite Zvolen – Západ. So zelenými úpravami sme začali už od začiatku stavby, kedy sme zrecyklovali približne stotisíc ton materiálu zo starej kopy stavebného odpadu do terénnych úprav a základov stavby,“ objasnil člen predstavenstva KLM real estate Rastislav Čačko. Umiestnenie v lokalite súvisí aj s cestnou infraštruktúrou. Prioritnou je možnosť rýchleho nakupovania pre zákazníkov s dostatočným počtom parkovacích miest.

„Som rád, že sa Zvolen rozvíja. Vidieť, aký má potenciál. Existujú štúdie, ktoré hovoria, že už v roku 2025 môže mať Zvolen problémy s extrémnymi teplotami, a to hlavne na sídlisku Zvolen Západ, kde sme teraz, a v centre mesta,“ povedal novozvolený primátor Zvolena Vladimír Maňka a dodal: „Aj my chceme robiť zelené opatrenia a ďakujem, že ste v tomto urobili prelom na Slovensku. Chceme aj my v tom pokračovať.“

Ideálna kombinácia zelených opatrení

KLOKAN má vyše 13 000 m2 prenajímateľných plôch na približne päť hektárovom pozemku. Celková investícia do výstavby dosiahla 23 miliónov eur, pričom len na zelené opatrenia bolo vyčlenených viac ako 1,5 milióna eur. „Je to najviac v našej histórii a podľa mňa aj v celej oblasti retailu v Českej republike a na Slovensku,“ povedal člen predstavenstva KLM real estate Rastislav Čačko.

„Podľa mojich vedomostí je tu najväčšia zelená strecha, ktorá pokrýva celú plochu prenajímateľnej plochy. Jej význam je jednak v zadržiavaní dažďovej vody v území, ale aj v schopnosti znížiť teplotu vo vnútri budovy niekedy až o 3 stupne Celzia a na samotnej streche až o 40 stupňov. Okrem toho, pomáha znižovať prašnosť a CO2 z dopravy a je súčasťou prevencie pred prívalovými dažďami,“ dodal. V novom nákupnom centre vo Zvolene nebude zelená iba strecha. Vo veľkej miere sa na stenách používajú popínavé brečtany, ktoré sú už dnes nasadené.

21 druhov dubov

Ako ďalšie z opatrení investori zvolili vybudovanie retenčných nádrží, veľkej dažďovej záhrady s jazierkom a ďalšími rastlinami. „Najvýznamnejšou črtou nového retail parku je kvercentrum, dubová alej s vyše sto dvadsiatimi dubmi,“ povedal R. Čačko. „Dubov je dvadsať jeden druhov. Nám sa podarilo získať 120 kusov už vzrastlých dubov hlavne zo severnej Ameriky a Európy. Sú to vzácne zbierkové dreviny, neštandardné typy, ktoré boli vysledované, aby sa v našich podmienkach vedeli udržať. Chceme zároveň, aby alej slúžila aj ako výučbové stredisko pre Technickú univerzitu,“ vysvetlil. Mesto lesníctva, Zvolen, tak bude mať okrem arboreta na Borovej Hore aj dubovú alej. Vzácne duby prichádzali do mesta počas posledného polroka a mali okolo šesť metrov. Kým sa dostali na svoje miesto, pracovníci ich udržiavali, zavlažovali a hnojili.

Vodozádržné opatrenia doplnia v nákupnom centre 21. storočia retenčné dlažby, ktoré budú použité na parkovacích miestach. Časť parkovísk bude skúšobne prekrytá pergolami, v lete ovzdušie ochladí voda z fontány. Samozrejmosťou sú nabíjacie stanice pre elektromobily a pripravujú sa aj fotovoltaické zdroje energie.

Retail park bol predstavený na Exporeal

„Navštevujeme svetové výstavy nielen ako hostia, ale aj ako vystavovatelia. Tento retail park sme predstavili aj na jednej z najväčších takýchto výstav Exporeal v Mníchove a boli sme jediní zo Slovenska, ktorí sa tam prezentovali. Sledujeme svetové trendy a komunikujeme aj s občianskymi združeniami, ktoré prinášajú inšpiratívne riešenia. Potrebujeme ako tak zabrzdiť otepľovanie planéty a takisto riešiť aj problém so zadržiavaním vody. Chceme ísť príkladom, robiť investície s takouto pridanou hodnotou. Z celkovej investície pri tomto retail parku to predstavuje približne 1,5 milióna eur. Zo zákona by sme to ani robiť nemuseli, ale chceme,“ dodal Čačko.

„Chcel by som vyzdvihnúť a poďakovať sa za to, že tento projekt je zelený. Pomer investície, ktorý išiel do zelených opatrení a špeciálne v tomto období, kedy bojujeme s klimatickou krízou je nezanedbateľný. Som rád, že môžem stáť pri lídroch,“ povedal pri slávnostnom otvorení nový predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Luntner.

Zdroj a foto: KLM real estate 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Hlavný partner projektu

Partneri projektu