V Kauflande klesli ceny mnohých obľúbených potravín

Vysoké ceny potravín sa na Slovensku spomínajú často, skutočnosť však môže byť iná. V Kauflande podľa medziročného prieskumu klesli ceny desiatok potravín až do výšky 33 %. Na obľúbených produktoch tak môžu Slováci ušetriť aj niekoľko eur.

 

V Kauflande klesli niektoré ceny až do výšky 33 %

Už viac ako dva roky Slovensko zápasí so zdražovaním. Okrem nákladov na bývanie a pohonné hmoty prirodzene narástli aj ceny potravín. Na ich konečnú výšku vplýva množstvo faktorov. Zvýšená cena energií, nárast cien komodít na medzinárodných trhoch, ale aj odvodové zaťaženie, zvyšovanie platov, či vysoká miera inflácie. Tá na Slovensku dosiahla za rok 2023 štvrtú najvyššiu hodnotu za posledných 30 rokov.

Podľa databázy Štatistického úradu SR sa ceny potravín uplynulý rok zvýšili v priemere o 17,5 %. Vyššie zaťaženie domácich rozpočtov tak na vlastnej koži pocítila väčšina Slovákov. Napriek tomu, rok 2023 nebol pre rodinné financie až taký nepriaznivý ako ten predchádzajúci, a v porovnaní s rekordnou úrovňou inflácie v roku 2022 dokonca došlo k spomaleniu tempa rastu spotrebiteľských cien. Viaceré základné potraviny sa opäť začali približovať cenám z obdobia pred pandémiou.

Zlacnenie sa najvýraznejšie prejavilo pri olejoch a tukoch, no medziročné zmiernenie tempa rastu priemerných cien cítiť aj pri mlieku, syroch a vajciach. Potvrdzuje to aj nedávna analýza známeho reťazca. „Vyššie ceny potravín znamenajú pre mnohých ľudí výrazný zásah do ich životného štýlu a bežného fungovania domácnosti. Na základe porovnania bežných predajných cien vybraných obľúbených potravín, platných pre naše predajne k 1. 1. 2023 a 1. 1. 2024, môžeme skonštatovať, že ceny týchto potravín u nás medziročne klesli až do výšky 33 %,“ hovorí Richard Bendík, riaditeľ nákupu spoločnosti Kaufland Slovenská republika v.o.s.

Maslo, celozrnná kaiserka, trvanlivé mlieko, pšeničná múka, mäsové výrobky i syry, ale aj repkový olej, vajcia, alebo jogurty. Za všetky tieto výrobky už dnes zákazníci v predajniach Kaufland zaplatia citeľne menej. Pri nákupoch potravín sa vďaka tomu nemusia náročne rozhodovať, či si tieto potraviny môžu dovoliť alebo nie.

Kompletný zoznam porovnaných výrobkov je zverejnený na stránke Medziročný pokles cien | Kaufland.

Zdroj a foto: Kaufland

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Hlavný partner projektu

Partneri projektu