Videli ste už Bratislavský hrad z 13 680 svetiel?

Prvý svetelný park na Slovensku sa 16. novembra otvára v Bratislave-Petržalke na dostihovej dráhe, ktorú rozžiari vyše 400-tisíc svetiel. Svetelná expozícia ponúkne návštevníkom viac ako 45 svetelných inštalácií, svetelný tunel, interaktívne svetelné fotorámy, 8-metrový vianočný stromček a exkluzívnu svetelnú imitáciu Bratislavského hradu z 13 680 svetiel.

Bratislavský hrad ako súčasť výstavy Svetlá rozprávajú

Svetelná výstava Svetlá rozprávajú, ktorá nesie v sebe posolstvo „svetlom proti tme“, je dielom spoločnosti Decoled. Pre verejnosť je otvorená od 16. novembra do konca januára 2024, každý deň v čase od 16.00 do 21.00 hod. Vstupenky je možné zakúpiť online alebo priamo na mieste.

Organizátor výstavy, spoločnosť Decoled, sa snaží pre každé miesto výstavy v danej oblasti priniesť niečo špecifické. Preto je súčasťou svetelného parku v Bratislave špeciálna svetelná inštaláciu Bratislavského hradu z 13 680 LED svietidiel. Chýbať nebudú rôzne interaktívne svetelné fotorámy. Ale aj svetelné kreslo a svetelný tunel, ktoré priam volajú po vytvorení si vianočnej fotografie. Keďže výstava je inštalovaná na dostihovej dráhe, samozrejmosťou je aj krásny, vyše dvoch metrov vysoký kôň, nebude chýbať posol Vianoc anjel, 8-metrový vianočný strom, veľký vianočný darček, snehové vločky a rozličné zvieratá.

Výstava šetrná k planéte

Spoločnosť Decoled dbá na životné prostredie a je si vedomá panujúcej ekologickej krízy, preto pristupuje k výrobe svetelného parku obzvlášť citlivo. Vďaka šetrným LED diódam je výstava energeticky úsporná.

„Celý svetelný park so státisícmi LED diód má spotrebu len 7,5 kWh. Pre ilustráciu, hodina prevádzky svetelnej expozície sa rovná hodine prevádzky troch bežných rýchlovarných kanvíc, ktoré v domácnosti bežne používame. Výstava Svetlá rozprávajú je priamou ukážkou toho, že aj pri realizácii takéhoto rozsiahleho projektu sa dá do značnej miery správať ekologicky. Naša spoločnosť tento rok investovala aj do unikátnej technológie 3D tlačiarne, v ktorej sa využíva výhradne recyklovaný plast. Vďaka tejto technológii dokážeme vyrábať konštrukciu pre naše svetelné exponáty v ekologickom duchu,“ vysvetľuje Eva Poláčková, majiteľka spoločnosti Decoled.

Od malej výstavy k veľkému kultúrnemu zážitku

Základom vzniku výstavy je tradičná akcia Vánoční dvůr Dobrovíz, ktorú pred Vianocami desaťročie organizovala majiteľka spoločnosti Decoled Eva Poláčková. Svetelná výstava si získala veľkú popularitu, preto sa spoločnosť Decoled rozhodla ju rozšíriť, vlani v Prahe navštívilo svetelný park 100 000 návštevníkov, tento rok je svetelný park prvý raz inštalovaný aj na Slovensku.

Eva Poláčková, bývalá profesorka českého jazyka a literatúry, prináša počas zimy krásne posolstvá a vďaka tomu je celý koncept parku navrhnutý veľmi kultivovane, vkusne, bez gýču, s odkazom na tradície a dominanciu miesta, kde je park inštalovaný.  „Svetelné parky Svetlá rozprávajú sú srdcovým projektom našej rodinnej firmy. Svetelnými parkmi sa snažíme v čase tmy priniesť svetlo nielen do bežných dní, keď väčšinu dňa panuje tma, ale aj do našich myšlienok. Cieľom projektu je svet trochu viac rozžiariť,“ dodáva E. Poláčková, majiteľka spoločnosti Decoled.

Svetelný park Svetlá rozprávajú je situovaný na dostihovej dráhe v Bratislave-Petržalke.  „Tešíme sa tejto spolupráci, nakoľko nás zaujala najmä unikátnosť tohto projektu, ktorý po prvý raz prichádza na Slovensko. Aj vďaka takýmto aktivitám môžeme odprezentovať dostihovú dráhu nielen ako priestor pre kone, ale aj ako multifunkčný eventový priestor pre podujatia rozličného kultúrno-spoločenského charakteru,“ povedal riaditeľ štátneho podniku Závodisko-Dostihová dráha Ing. Ladislav Molnár.

Svetelný park je pre verejnosť otvorený od 16. novembra do konca januára 2024, každý deň v čase 16.00-21.00 hod. Vstupenky je možné zakúpiť na mieste alebo online na tomto odkaze: https://svetlavypraveji.cz/sk/park-bratislava . Vstupenky zakúpené online šetria čas a aj peniaze.

Zdroj a foto: Decoled

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Hlavný partner projektu

Partneri projektu